Rehabilitacja dorosłych

Pierwsza wizyta polega na badaniu pacjenta. Terapeuta przeprowadza wywiad oraz wykonuje badanie podstawowe i testy funkcjonalne.
Ważne aby pacjent na to spotkanie przyniósł dotychczasową dokumentację choroby np. zdjęcia RTG, opisy USG, rezonans magnetyczny (MR) lub tomografię komputerową (TK).
Na podstawie zebranych informacji fizjoterapeuta ustala przyczynę dysfunkcji i określa przybliżony czas trwania kuracji. Następnie układa indywidualny plan terapii. Podczas tego spotkania terapeuta wykonuje wstępny zabieg rehabilitacyjny.

Terapia oparta jest na sprawdzonych i skutecznych metodach rehabilitacji, m.in.:  

Terapia manualna (OMT Kaltenborn- Evjenth)

Kompleksowa metoda pracy z pacjentem, którego dolegliwości bólowe wynikają ze zmian zakresu ruchu w stawach. Zabiegi wykonywane są dłońmi terapeuty (manualnie) i polegają na wprowadzaniu ruchu zgodnego z zasadami biomechaniki. Ważną częścią terapii jest badanie manualne. Terapeuta wykonuje testy kliniczne umożliwiające mu zdiagnozowanie przyczyny bólu. Następnie przygotowuje plan terapii i dobiera odpowiednie techniki lecznicze. Celem zabiegów jest przywrócenie lub utrzymanie prawidłowej funkcji stawów i otaczających je tkanek miękkich.
www.terapiamanualna.net.pl

Metoda Ackermanna

Metoda rehabilitacji wg koncepcji dr Ackermanna oparta jest na holistycznym spojrzeniu na pacjenta. Wiąże dolegliwości bólowe z zaburzeniami funkcjonalnymi.
Jako przyczynę niektórych chorób wskazuje kompensacyjne ustawienie stawów. Całościowe podejście pozwala na szukanie przyczyn dysfunkcji w obszarach oddalonych od miejsca bólowego. Jednak poszczególne techniki terapii ograniczają się do jednego segmentu, co pozwala na oddziaływanie tylko i wyłącznie w miejscu które powoduje dysfunkcję. Przy zastosowaniu tej metody w ciągu kilku zabiegów można znieść lub znacznie uśmierzyć ból w przypadku: bólu głowy (np. migreny, zawroty i mdłości) kręgosłupa i innych stawów. Metoda ta często jest skuteczna w przypadku dolegliwości „pseudo organicznych”- mylnie diagnozowanych jako bóle nerkowe, wątrobowe, żołądkowe a także związane z perystaltyką jelit (wzdęcia, zaparcia, rozwolnienia).
www.kto.com.pl

IAOM

IAOM – metoda rehabilitacji oparta na założeniach terapii dr Cyriaxa oraz najnowszych badaniach prowadzonych przez członków Międzynarodowej Akademii Medycyny Ortopedycznej i Terapii Manualnej (IAOM). Założeniem twórców tej metody było stworzenie systemu pracy z pacjentem, który bazuje na szczegółowym badaniu klinicznym i diagnozie potwierdzonej badaniami anatomicznymi i biomechanicznymi. Filozofia działania terapeuty oparta jest na stwierdzeniu że każda struktura mięśniowo – szkieletowa posiada specyficzne cechy. W przypadku kontuzji któregoś ze stawów powstaje ból w odpowiadającym mu dermatomie. Wykonując odpowiednie testy można sprowokować ból i potwierdzić lub obalić wstępną diagnozę. W trakcie terapii niezbędna jest diagnostyka różnicowa, która pozwala na rozpoznanie czy dolegliwości bólowe pochodzą z podrażnienia kaletki, uszkodzenia obrąbka stawowego, zapalenia ścięgien czy problemu w samym stawie (artropatii). Często badania rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej nie są wystarczające i nie do końca obrazują faktyczny stan pacjenta, a zabiegi wykonane na ich podstawie nie zawsze powodują poprawę. Badanie kliniczne może być bardziej skuteczne niż same techniki obrazowania. Dzięki specyficznym i odpowiednio wykonanym testom można z większym prawdopodobieństwem określić przyczynę bólu. Co za tym idzie można szybciej zastosować odpowiednie techniki leczenia.
www.iaom.de

Masaż

Zabieg, który w sposób mechaniczny działa na skórę, tkankę podskórną i mięśnie. Masaż w postaci zmian odruchowych działa również na układy krążenia, nerwowy oraz wewnątrzwydzielniczy. Wspomaga rehabilitację w wielu schorzeniach. Działa odprężająco, zmniejsza napięcie psychiczne, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa ogólną odporność organizmu oraz podnosi gotowość podejmowania wysiłków fizycznych.

Kinesiotaping

Metoda polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała specjalnymi wodoodpornymi plastrami. Aplikacje te, w zależności od zastosowanej techniki oddziałują na powięzie, mięśnie, stawy i układ limfatyczny, zmniejszając uczucie bólu, regulując napięcie mięśniowe oraz poprawiając krążenie krwi i chłonki. Metoda ta jest znakomitym uzupełnieniem prowadzonej przez nas rehabilitacji ruchowej dzieci i dorosłych, terapii kręgosłupa, stawów obwodowych, oraz w doleczaniu urazów. Jest metodą bardzo uniwersalną, może być stosowana również u kobiet w ciąży oraz po porodzie.

StrefaReha
Adres

ul. Bolkowska 1 lok. 36 
01-466 Warszawa
(Bemowo-Górce)

Dane kontaktowe

e-mail: kontakt@strefareha.pl
telefon: 661 341 392

Polecamy

Sport Generation